Wydział

Zaproszenie na seminarium Volodymyra Shyrokova „Doświadczenie w stosowaniu inteligentnych technologii lingwistycznych w tworzeniu wielojęzycznych cyfrowych systemów wiedzy dla nauki i edukacji”


ZAPRASZAMY NA S E M I N A R I U M

które wygłosi

Pan Profesor Volodymyr Shyrokov
dnia 27.03.2023 r. o godz. 14:00
w sali 112 w budynku Wydziału Odlewnictwa AGH (D8)


TEMAT:
Doświadczenie w stosowaniu inteligentnych technologii lingwistycznych w tworzeniu wielojęzycznych cyfrowych systemów wiedzy dla nauki i edukacji”

KOMUNIKAT

24 lutego br. na Wydziale Odlewnictwa AGH odbyło się spotkanie specjalistów Wydziału ze specjalistami Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. AGH odwiedzili Akademik Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Dyrektor Fundacji Ukraińskiego Języka i Informacji Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Profesor Volodymyr Shyrokov, Kierownik Zakładu Instytutu Cybernetyki im. Głuszkowa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Profesor Volodymyr Romanov i Dyrektor firmy „Polyedre” Anatolii Shyrokov. Ze strony WO AGH w spotkaniu uczestniczyli Dziekan Wydziału Profesor Marcin Górny i Profesor Andriy Burbelko.

Powodem spotkania jest wyzwanie stworzenia wielojęzycznego cyfrowego systemu wiedzy dla metalurgii. Profesor Shyrokov zaprezentował obecnym możliwości wsparcia takiego projektu za pomocą narzędzi opracowanych przez ukraińskich naukowców w dziedzinie lingwistyki stosowanej dla obszaru inteligentnych technologii lingwistycznych. Profesor Shyrokov zademonstrował działanie kilku opracowanych przez jego zespół inteligentnych systemów przetwarzania wiedzy w różnych obszarach tematycznych, działających z zastosowaniem inteligentnych metod języka naturalnego.

Profesor podkreślił również rolę słowników cyfrowych, stanowiących bazę językową demonstrowanych systemów, a także konieczność zastosowania dedykowanej, wysokowydajnej technologii sieciowej IT do utworzenia takiej bazy. W związku z tym zademonstrowano technologię działania wirtualnych systemów leksykograficznych opracowaną w Ukraińskiej Fundacji Języka i Informacji, za pomocą której stworzono szereg wielojęzycznych systemów z zakresu spawalnictwa i metalurgii. Niestety, język polski nie znalazł się dotychczas wśród języków reprezentowanych w takich systemach.

Strony podkreśliły konieczność promocji języków polskiego i ukraińskiego w dziedzinie nauk technicznych i dyscyplin politechnicznych w oparciu o nowoczesną informatykę oraz organizację ścisłej współpracy naukowców i specjalistów Polski i Ukrainy w tym kierunku.

  Strony uzgodniły, że w celu podjęcia pierwszych kroków, omówienia i zorganizowania takiej współpracy potrzebne jest przeprowadzenie wspólnego polsko-ukraińskiego seminarium z udziałem szerszego grona specjalistów, zarówno od strony technicznej, jak i lingwistycznej. Akademik Volodymyr Shyrokov zgodził się wygłosić referat na seminarium.

Skip to content