Wizyta prof. Rajiva Asthany na Wydziale Odlewnictwa

W dniu 1 czerwca 2023 Wydział Odlewnictwa odwiedził prof. Rajiv Asthana, aktualny stypendysta NASA i profesor Uniwersytetu Wisconsin-Stout, wieloletni współpracownik NASA Glenn Research Center w Cleveland w stanie Ohio, USA, Redaktor Naczelny prestiżowego czasopisma naukowego Journal of Materials Engineering and Performance. Profesor Rajiv Asthana został zaproszony do Polski przez JM Rektora AGH na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa dr. Mrityunjanowi Singhowi, głównemu specjaliście z Ohio Aerospace Institute w Cleveland, OH, z którym od lat ściśle współpracuje.

Zainteresowania naukowe prof. Asthany związane są głównie ze zjawiskami łączenia różnorodnych materiałów w wysokich temperaturach, stąd też w trakcie wizyty wyraził On żywotne zainteresowanie możliwościami badawczymi oryginalnej wydziałowej aparatury SMART, znajdującej się na wyposażeniu Laboratorium Inżynierii Stanu Ciekłego (LME) oraz kontynuowaniem i poszukiwaniem nowych form współpracy w badaniach naukowych nad przetwarzaniem materiałów wysokotemperaturowych.

Wizyta w Laboratorium Inżynierii Ciekłego Metalu, od lewej: prof. Jerzy S. Sobczak,
dr Sylwia Terlicka (IMIM PAN), Prof. Rajiv Asthana, prof. Natalia Sobczak (IMIM PAN) i mgr inż. Karol Janus