Wydział

Festiwal Nauki „Czas i przestrzeń” 2016

W dniach 19 – 21.05.2016 r. pod hasłem „Czas i przestrzeń” odbył się w Krakowie Festiwal Nauki. Jest on organizowany cyklicznie od 2000 roku i ma na celu spopularyzowanie nauki. Oprócz szeregu wykładów, prelekcji, koncertów czy zawodów sportowych, głównym elementem było miasteczko namiotowe naukowców, które powstało na Rynku Głównym. Na jego terenie obserwowano liczne doświadczenia, eksperymenty oraz pokazy przygotowane przez krakowskie uczelnie.

My, jako Wydział Odlewnictwa, czynnie zaangażowaliśmy się w organizację Festiwalu, by jak najatrakcyjniej przedstawić odlewnictwo.

studenci: Barcik Dorota, Borak Dariusz, Buras Patrycja, Ciupak Katarzyna, Dyrlaga Łukasz, Gruszka Daniel, Kmiecik Adam, Paź Sylwia, Płaczkiewicz Joanna, Stefański Maciej, Szarek Piotr, Szarzec Artur

oraz doktorantki
Grabarczyk Aleksandra, Kaźnica Natalia

pod przewodnictwem Pani Prodziekan dr hab. inż. Marii Maj, Prof. AGH oraz czujnym okiem Pełnomocnika Dziekana ds. organizacji Festiwalu Nauki w Krakowie dr inż. Joanny Kolczyk z zapałem przygotowywali szeroką gamę pokazów i upominków wykonanych własnoręcznie i niejednokrotnie z pomocą pracowników Pracowni Technologii Formy.

Wpasowując się w hasło przewodnie „Czas i przestrzeń” zaprojektowano i wykonano okolicznościowe matryce, które posłużyły do wykonania medali promujących nasz Wydział. Dodatkowo odlano duże ilości glicerynowych mydełek o różnych, ciekawych kształtach, które stanowiły nagrody w konkursach z wiedzy odlewniczej. Co więcej, zwiedzający mogli obejrzeć odlewy artystyczne będące jednocześnie pracami dyplomowymi studentów Wydziału, odlewy użytkowe m. in. udostępnione przez firmę METALPOL Sp. z o. o. W ramach pokazów warsztatowych prowadzono w sposób ciągły proces ręcznego formowania i odlewania. Przy pomocy kamery endoskopowej prezentowano możliwość kontroli w zamkniętych przestrzeniach w odlewach (badania nieniszczące).
W trakcie tegorocznego festiwalu nasze stanowisko cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem nie tylko zwiedzających, ale również wystawców i mediów. Udzieliliśmy kilku wywiadów telewizyjnych oraz radiowych między innymi dla TVN, TVP3, radio Kraków.

Skip to content