Projekt badawczy z zakresu badań podstawowych – OPUS
Okres realizacji: 2015.07.07– 2018.12.06
Time of duration: 2015.07.07– 2018.12.06
Słowa kluczowe: przepływ, proces dmuchowy, strumień piaskowo-powietrzny, rdzeń, strzelarka, masa rdzeniowa
Key words: fluid flow, blowing process, sand-air stream, core, core shooter, core sand.
Kierownik projektu: dr hab. inż. Rafał Dańko, prof. nadzw. AGH
Dynamiczny rozwój przemysłu motoryzacyjnego i budowy maszyn, obserwowany w kontekście strategii „Przemysł 4.0”, stwarza duże zapotrzebowanie na masową produkcję odlewów o wysokiej jakości. W tradycyjnej technologii form piaskowych, dominującej w skali globalnej, małe i średnie rdzenie o dowolnym stopniu skomplikowania oraz rdzenie stanowiące elementy zestawów rdzeniowych (ang. core package) wykonywane są metodami dmuchowymi obejmującymi procesy nadmuchiwania i wstrzeliwania masy do rdzennic. Perspektywa wpisania się do strategii „Odlewnictwo 4.0”, stawia przed odlewnictwem konieczność rozwoju ważnego składnika procesu technologicznego, którym jest wytwarzanie rdzeni. Rozwój w tym zakresie wymaga harmonijnego połączenia poszukiwań nie tylko nowych tworzyw rdzeniowych, lecz także doskonalenia samej koncepcji procesu dmuchowego i dążenia do istotnego postępu w budowie maszyn dmuchowych z szerokim wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Podstawą doskonalenia strony technologicznej procesu dmuchowego, będącego przedmiotem projektu, jest wykorzystanie obecnie dostępnych możliwości badawczych związanych z modelowaniem i symulacją komputerową, do poznania mechanizmu zjawisk związanych z przepływem strumienia piaskowo-powietrznego w procesach dmuchowych oraz poznanie wpływu właściwości stosowanych mas rdzeniowych na charakter tego przepływu z komory nabojowej do rdzennicy i finalnego procesu zagęszczania masy.
Wyniki realizacji projektu były prezentowane na konferencjach krajowych
i międzynarodowych, w tym miedzy innymi podczas 73 Światowego Kongresu Odlewniczego, który odbył się w Krakowie w roku 2018. Ponadto były przedmiotem publikacji w renomowanych czasopismach, w tym znajdujących się w bazie Web of Science. W wyniku realizacji projektu ukazała się 341 stronicowa monografia w języku polskim.
Publikacje
Dańko R., Szucki M., Skrzyński M.: Experimental and simulation studies of cores making process with blowing methods. The 73 World Foundry Congress „Creative Foundry”, Kraków 23-27 września 2018, p. 143-144.